Pitný režim

Prečo vlastne piť?

Dostatok tekutín zaisťuje správnu látkovú výmenu a tým umožňuje dobrú funkciu obličiek a odplavovanie škodlivých splodín z tela. Umožňuje tiež plnú výkonnosť všetkých funkcií organizmu. Naopak nedostatok tekutín znižuje celkovú výkonnosť organizmu - tzn. i výkonnosť duševnú a môže sa tak podieľať napríklad na nižšej pracovnej výkonnosti. U dospelých osôb sa môže nedostatok tekutín podieľať na vyššej únave, spôsobiť poruchy obličiek, prispievať k bolestiam hlavy, kĺbov a pod. Predpokladá sa, že rad civilizačných chorôb, vrátane žalúdočných, črevných aj obehových porúch, je buď prvým príznakom alebo následkom trvalého nedostatku tekutín. Medzi najviac ohrozené skupiny obyvateľstva z nedostatku tekutín patria deti a starí ľudia (u ktorých mizne pocit smädu).

Ako zaistiť "pitný režim"?

Pite v priebehu celého dňa dostatočné množstvo tekutín, aspoň 2 litre denne. Využívajte čo najširší sortiment z vhodných druhov tekutín: nesladené ovocné, zelené a tmavé čaje, slabé bylinné čaje, riedené ovocné džúsy, balené stolové vody a prírodné minerálne vody. Obmedzujte konzumáciu sladených limonád a kolových nápojov.

Tipy, ako nezabudnúť na dodržanie pitného režimu.

1. Nečakejte na smäd, pite priebežne

Najlepšie je piť priebežne ešte predtým, ako smäd dostanete. Dávajte pozor na deti a staršie osoby, u ktorých nemusí "pocit smädu" fungovať a prinúťte ich pravidelne piť určité množstvo tekutín.

2. Nepite na zahnanie smädu veľké množstvo ľadových či sladkých nápojov

Sladké ľadové nápoje alebo džúsy nie sú ideálne. Cukor v nápojoch paradoxne prispieva k nedostatku tekutín, pretože telo musí uvoľňovať vodu na jeho spracovanie, bez ohľadu na kalorickú výdatnosť.

3. Kávu a čaj nepočítajte, pozor na alkohol

Kávu ani čaj nepočítajte do vypitých tekutín, pretože pôsobia močopudne a naopak zvyšujú odvod tekutín z tela. Okrem kávy či čaju si preto dajte aj vodu. Taktiež alkoholické nápoje pôsobia dehydratačne.

 

Je možné dať vodu do nákladov?

Ano, je to možné. Odpoveď nájdete v sekcii FAQ - časté dotazy

Lee